В статията “Детайлите – ключ към удобството” съм споменала някои важни моменти, които да предвидите, когато планирате своята къща за гости. Тук синтезирам всичко в една статия, посветена само на банята.
1. Суха и мокра част
На първо място, винаги и още при планирането на пространството, мислете за разделяне на банята на суха и мокра част. Мократа е тази, в която си взимате душ. Сухата е за всичко останало. Помещението може да е малко и отделянето да е само със завеса, но е съществено важно за комфорта на вашите гости.


Най ми е непонятно, когато попадна на баня с поддушово корито, но без завеса или друга преграда. Първата снимка е от хотел с три звезди в областен град, в който не е вложена мисъл при направата на банята. Да, баня има. И оборудване има, но то е така разположено, че е нефункционално, защото след вземането на душ всичко се мокри. Ако не си носиш чехли, влизаш с обувките и става кално. По чорапи не може да влезеш, докато не изсъхне. Можеш само бос да влизаш в банята до нейното изсъхване. Не правете подобни грешки и винаги мислете от гледната точка на вашите гости.


2. Добра изолация
На второ място е важна добрата изолация между банята и стаята. Особено внимание обърнете на тръбите в стената, които, ако не са монтирани или изолирани добре, създават шум в стаята, който може да наруши съня на гостите.

3. Санитария
След като сте планирали добре пространството в банята и сте осигурили изолация, се погрижете за санитарията. НЕ купувайте най-евтиното. Ако съществува място, в което с пълна сила важи поговорката, че евтиното излиза скъпо, това е банята. Повярвайте ми, похарчете повече пари и вложете в професионално оборудване, за да ви е мирна главата после. Евтина санитария означава постоянни смени на части, избиване на тръби и слушалки за душ, повреди в казанчето, разкачване на тоалетната седалка и прочее. Път, по който съм минала и грешки, които не бих повторила, за да си спестя време, нерви и средства.

4. Удобство
Четвъртата стъпка е посветена на малките детайли в банята. С осигуряването им няма да обеднеете, а гостите ви ще го оценят. Монтирайте поставка за сапун и шампоан при душа. Две-три закачалки пак при душа (за гъби и др.) При мивката също трябва да има място, където човек да си остави четка, паста, крем за бръснене, несесер и прочее. Стандартните поставки обикновено са доста ограничени откъм пространство, но дори те ще свършат повече работа отколкото липсата им. Сложете закачалки за кърпи зад или на гърба на вратата. Закачалки, хора. Започнете да слагате закачалки в тия бани. Огледало. Моп за подсушаване. Четка за тоалетната. Да, виждала съм баня без четка за тоалетна. Мислете за комфорта на гостите, не за лукс, а за комфорт.
5. Два пъти мери, един път режи
Пета стъпка – мислете, хора, мислете. В банята на същия тризвезден хотел смесителят на мивката беше всъщност предназначен за кухня. Монтиран толкова в края на мивката, че като си миеш лицето, си миеш и краката. 2 в 1 – безценно.
Друга редовна недомислица е поставката за тоалетната хартия да е откъм гърба ви. Поставена на стената откъм задната част на тоалетната чиния не е добър вариант. Стоейки, вие трябва да се завъртите на 180 градуса, за да си вземете къс хартия. Ако няма къде другаде, е по-добре да вземете подвижна поставка за тоалетна хартия.


Това са моите препоръки за вас – бъдещите и настоящи собственици на къщи за гости и всички те произхождат единствено от личния ми опит и обратна връзка от моите гости. Желая ви успех!